A kutatás arra vállalkozott, hogy roma és nem roma munkautak feltárása és elemzése segítségével a foglalkozási diszkrimináció mértékét feltárja, megjelenési formáit és okait kategorizálja. Egy korábbi kutatás adatbázisát felhasználva, a Nógrád megyei Szécsény kistérségben 20 roma és 20 nem roma foglalkoztatott, illetve nem foglalkoztatott státusú személy munkaútját tártuk fel mélyinterjús módszerrel. Az interjúalanyok korábban, a szociális földprogram résztvevői voltak, amely egyben azt is jelentette, hogy voltak már munkanélküliek. Az interjúk 2004 augusztusában készültek.
A kutatás lényeges eredménye volt annak megállapítása, hogy a foglalkozási diszkrimináció nem periférikus jelenség a munkaerőpiacon, hanem tömeges méretekben jelen van, elsősorban a munkahelyi felvételnél, másodsorban az elbocsátásoknál érezteti hatását. A kutatók foglalkozási diszkrimináció mértéke és a munkaerő-piaci státus között erős összefüggést találtak. A nem foglalkoztatottak csoportja és azokon belül a roma származású nem foglalkoztatottak szenvedték el legnagyobb valószínűséggel a hátrányos megkülönböztetést eddigi életútjuk során.
Ugyanakkor a kutatás eredményei azt is mutatják, hogy a nem romák jelentős hányada is tapasztalt már foglalkozási diszkriminációt. A munkaerőpiacról való korai kiszoruláshoz leginkább az egészségi állapottal, a származással és az életkorral összefüggő foglalkozási diszkrimináció járult hozzá. Az interjúk a munka világán túl számos más témába (pl. gyermekkor, iskola, család, szociális ellátások, stb.) is betekintést nyújtanak.
A kutatási gyűjtemény anyaga regisztrált felhasználók számára hozzáférhető.